Historie

Naše rodinná firma byla založena v roce 1926 jako malá bednářská dílna. Zde se začaly ručně vyrábět ve skromných podmínkách první bednářské výrobky pro domácnosti a drobné zemědělce. Tyto výrobky byly nabízeny na trzích v celém kraji. Postupně byla zařízena dílna jednoduchým strojním vybavením, pomocí kterého se začaly vyrábět sudy, kádě, štandlíky, galvanizační a lázeňské vany. Později byla výroba rozšířena o pračky, máselnice a plechové necky v bukových rámech „zn. Ideal“ na které jsme získali patent. Z malých pronajatých dílen v Urbanicích a později v Praskačce byla výroba přestěhována do nové dílny, kterou se podařilo postavit v roce 1940 v Praskačce. Výroba a budování firmy probíhalo až do roku 1959, kdy na základě „Vládního nařízení č. 15/1959“ byly veškeré nemovitosti a strojní nařízení bez náhrady převedeny do vlastnictví Československého státu. Dílnu převzala do správy nejdříve Podorlická dřevovýroba Žamberk a později Kovoplast Chlumec nad Cidlinou, který zredukoval dřevovýrobu na minimum. Vyráběly se zde převážně zámečnické výrobky a to až do roku 1992, kdy nám byla firma vrácena.

Od té doby podnikáme coby zakázkové truhlářství (výroba nábytku na míru) nejčastěji v oblastech východních Čech (Hradec Králové, Pardubice, Chrudim, Holice, Vysoké Mýto, Moravská Třebová, Lanškroun, Hořice, Jaroměr, Česká Skalice, Náchod, Úpice...), ale i v Praze a okolí. Realizovali jsme však také řadu zakázek po celé republice (Cheb, Brno, Ostrava, Ústí nad Labem, Rakovník) a v zahraničí (Slovensko a Rakousko).

dobové prospekty některých výrobků a Čestný diplom

bednářství v 1926                                                personální a strojové vybavení

pracovní kolektiv                                                  doprava hotových výrobků

dílna v roce 1941                                                  vybavení dílny 

vybavení dílny                                                      doprava výrobků za 2. sv. války

navážení materiálu                                                odvoz výrobků k zákazníkům

historická voznice dnes                                         historická máselnice dnes

 

Současnost

Začalo se znovu od začátku se 6-ti truhláři s velikým nadšením bez ohledu na čas a momentální prospěch, se záměrem opravit a dobudovat areál včetně obnovy a doplnění strojního a vozového parku. Řada malých zakázek nás dovedla až k těm větším (od vybavení pokojů Hotelu Černigov v Hradci Králové v r. 1993 přes interiér ředitelství VČE Jičín v r. 1997, interiér showroomu Mercedes Hradec Králové v r. 2000 a Mercedes Svitavy v r. 2001 až po interiéry prodejních a servisních center Samsung v Liberci v r. 2009 a v Praze v r. 2012, interiér obřadní síně a kanceláře starosty Městského úřadu v Týništi nad Orlicí v r. 2010, interiér Centra integrovaných služeb ve Stěžerách v r. 2011, interiéry, dřevěné obklady fasád a terasy budov administrativního centra Strakonická v Praze v r. 2011 a 2013, interiéry pečovatelských center Dům u Fontány v Přelouči a Domov Dolní zámek v Teplicích nad Metují v roce 2014, dřevěné obklady fasád při rekonstrukcích a výstavbách nových restaurací McDonalds od r. 2008 do současnosti, interiér a venkovní obklad Natura Park v Pardubicích v r. 2015, interiér Galerie moderního umění v Hradci Králové v r. 2016 a rekonstrukci schodiště Bono Publico v Hradci Králové v r. 2019).  V současné době zaměstnáváme 4 truhláře.

Dnes přistupujeme k zákazníkovi komplexně a to od architektonického návrhu až po ucelenou dodávku interiéru vč. osvětlení, koberců, sedacího nábytku, vestavěných spotřebičů kuchyňských linek atd. Naší chloubou jsou atypická schodiště z masivního dřeva. Naše výroba je zaměřena v převážné míře na atypické výrobky dle přání zákazníka, jako jsou kuchyňské linky, vestavěné skříně a šatny, dveře obložkové a vchodové, obloukové pulty, zahradní altány, ploty, brány, vrata a pergoly.

V roce 2019 bylo v našem výrobním areálu zpřístupněno malé muzeum bednářství a historie našich předků. Zveme Vás k jeho návštěvě.

ukázka z našeho muzea                                       

Prospekt k výročí 90 let od založení firmy

 

 

zpět